Veri Güvenliği

Bilginin en ham hali olan veri, korunması gereken en temel varlıktır. Verinin saklandığı, işlendiği ve iletildiği her ortamda korunması bilgi güvenliğinin temelini oluşturur. Rootcon Bilgi Teknolojileri, uçtan uca veri güvenliğini temin etmek için birçok teknoloji, ürün ve hizmet sunmaktadır.

Background Image

a) Veri Sızıntısı Önleme (DLP)

Veri sızıntısı önleme çözümleri, kurum için hassas olan verilerin, kurum içinde nasıl yer değiştirdiğini gözlemlemek ve kurum dışına sızmasını önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Verinin saklandığı, iletildiği ve kullanıldığı ortamlarda saptanması, izlenmesi ve verinin korunması sağlanır. Veriyi tespit etmek ve korumak için çeşitli “deep content analysis” teknikleri kullanılır. DLP çözümleri aynı zamanda içerik filtreleme çözümleri ile entegre çalışabilirler.

Bu alanda çalıştığımız iş ortaklarımız

b) Veri Sınıflandırması

Veri sınıflandırma çözümleri, farklı formatta ve ortamda bulunabilen kurumsal verilerin kurum ihtiyaçlarına göre sınıflandırılması ve kritiklik derecesinin belirlenmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu çözümler sayesinde, verinin sınıfının belirlenmesi ve kurumsal politikaların uygulanması çok daha kolay hale gelmektedir. Ayrıca veri sızıntısını engelleyebilmek için de veri sınıflandırma çözümleri kritik öneme sahiptir.

Bu alanda çalıştığımız iş ortaklarımız

c) Veri Maskeleme

Veri maskeleme, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun getirdiği gerekliliklerden birisi olup hassas bilgilerin korunmasında ihtiyaç duyulan bir çözümdür. Bu yöntem ile İnsan Kaynakları, Finans, Muhasebe, Müşteri, Bankacılık ve Sağlık verileri gibi gizli ve hassas veriler maskelenerek anlaşılmaz hale getirilir. Böylelikle verilerin, kurum içerisine ve kurum dışarısına sızması, kötü niyetli kişilerce ele geçirilmesi engellenmektedir.

Bu alanda çalıştığımız iş ortaklarımız

d) Güvenli Veri Silme

Güvenli veri silme çözümleri; kişi ve kurumlara ait silinmiş hassas bilgilerin yanlış ellere geçmemesini güvence altına almak amacıyla, verileri güvenli ve kalıcı olarak ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Güvenli veri silme, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun getirdiği gerekliliklerden birisidir.

Bu alanda çalıştığımız iş ortaklarımız